Wkład kominowy: jaki wybrać?

Najważniejszym elementem kominka jest wkład kominkowy. Jest on rzeczą pierwszorzędną jeśli mowa o kominku w ogóle, ponieważ stanowi jego bazę. Zwróćmy więc na to uwagę.

Praktyczny czy estetyczny

Funkcje wkładu kominkowego da się podzielić na te ze wszech miar estetyczne, jak i te stricte praktyczne, dotyczące ogrzewania. Jeśli w pierwszym przypadku rolę klucza odgrywa gust właściciela, to w drugim już preferencje ściśle zawężone do praktyki korzystania z urządzenia grzewczego, przed którym stoi wyzwanie ogrzewania domu lub mieszkania. Prasa branżowa zwraca uwagę, że należy celować w takie wkłady kominkowe, które utrzymują ciepło przynajmniej przez dziesięć godzin po wygaśnięciu płomienia, a utrzymywaniu się żaru.

Żeliwny czy stalowy?

To zasadnicze pytanie również odnosi się do alternatywy. I tym razem także mowa o preferencjach indywidualnych, zarówno właściciela, jak i wymogów samego mieszkania, bowiem wkłady kominkowe żeliwne dłużej przyjmują ciepło, ale i dłużej oddają, podczas gdy stalowe na odwrót – przyjmują ciepło szybko, jak i oddają je tak samo. Odnośnie estetyki to żeliwne są silnie osadzone w gustach rustykalnych, gdy stalowe mogą być w stylu nowoczesnym.