Kominek zimą: zasady bezpieczeństwa

Niezwykle istotne jest swoiste BHP kominka, czyli takie zeń korzystanie, aby cieszył nas pod każdym względem.

Osłona przed dziećmi

Istnieje możliwość zabezpieczenia kominka przed nadmierną ciekawością małych dzieci, które chcą wszystko sprawdzać na własnej skórze, niekiedy łącznie z gorącą szybą kominka. Osłony dodatkowe są dostępne na rynku i wówczas po problemie.

Uwaga na iskry

Tyle słyszy się o zaprószaniu ognia, nieraz na przykład to nieszczęsny efekt niedomkniętych drzwiczek kominka, które należy zamykać szczelnie po każdym dołożeniu opału.

Odsunąć rzeczy łatwopalne

Wspomniane BHP kominka mówi o tym, że rzeczy łatwopalne, w tym dywany i meble, powinny znajdować się w odległości dwóch metrów od kominka, by było to zagwarantowane, że nic nie ma prawa się zająć bez naszej woli.

Odpowiedni kominek

Pamiętajmy lepiej zawsze o tym, że minimalna kubatura to 30m3, czyli odpowiednia moc kominka dopasowana do pomieszczenia.

Regularny przegląd

Przewody dymowe, wentylacyjne i spalinowy winny być oczkiem w naszej głowie, bowiem zdarzają się przypadki, gdy nadmiar sadzy w przewodach spowodował pożar budynku. Należy więc opalać w kominku materiałami właściwymi, jak na przykład drewno drzew liściastych lub brykiet, ewentualnie pallet. Dokonujmy przeglądu cztery razy w roku, a wówczas nic złego nie może się zdarzyć.