Jak wybrać wkłady kominowe

Decyzja już zapadła: postanowiliśmy zamontować tradycyjny kominek w salonie. Ale…no właśnie. Jaki piecyk?

Na co zwrócić uwagę

Ważnym kryterium wybierając kominek jest grubość ścianek – wiele się już dotąd o tym mówiło, jak również o tym, by ścianki miały minimum 8 mm. Rolę bardzo istotną gra też ilość i rozmiar radiatorów, zgodnie z zasadą „im więcej tym lepiej”. Szyber – kolejny element do sprawdzenia, bowiem kominek bez szybra oznacza zwiększony koszt palenia.

Żeliwny czy stalowy?

To zasadnicze pytanie również odnosi się do alternatywy. I tym razem także mowa o preferencjach indywidualnych, zarówno właściciela, jak i wymogów samego mieszkania, bowiem wkłady kominkowe żeliwne dłużej przyjmują ciepło, ale i dłużej oddają, podczas gdy stalowe na odwrót – przyjmują ciepło szybko, jak i oddają je tak samo. Odnośnie estetyki to żeliwne są silnie osadzone w gustach rustykalnych, gdy stalowe mogą być w stylu nowoczesnym.

Ile kosztuje kominek?

Cena wybranego wkładu kominowego decyduje o koszcie instalacji kominka. Jednak sam wkład kominowy to ciągle nie wszystko. Całkowity kosztorys to podliczony koszt obudowy i sprzętu potrzebnego do montażu. Plus oczywiście robocizna za wykonanie zabudowy i podłączenia. Dochodzi do tego, a jakże,  również koszt paliwa.