Jak przygotować dom na przyjście zimy

Idzie zima. Aby sprawdzić na czym stoimy, zawczasu sprawdźmy wszystkie miejsca, którędy nieproszony chłód mógłby się dostać. To oczywiste, a jednak czasem zostawiamy to na ostatnią chwilę, wówczas może się okazać coś przykrego, więc do dzieła.

Sprawdź okna i drzwi

Nieszczelność okien i drzwi bywa gwoździem do trumny ogrzewania, zatem wypada sprawdzić w pierwszym rzędzie szczelność drzwi i okien.

Sprawdź dach

Nie mniej od okien i drzwi newralgicznym punktem ogrzewania jest dach, na którym wylądują hektolitry wody w obu stanach skupienia. Sprawdźmy więc również dach, w szczególności miejsca, w których różne jego płaszczyzny łączą się i gdzie może zaistnieć nieszczelność.

Przygotuj kominek

Wyczyśćmy już wczesną jesienią palenisko kominka, usuwając popiół i sadze, czyli pozostałości po poprzednich opalaniach. Warto również zamówić u kominiarza usługę profilaktycznego czyszczenia komina, chyba że potrafimy to zrobić sami.

Co do samego kominka nie ma wątpliwości, że elementy takie jak szczelność drzwiczek powinny zostać natychmiast usunięte, ale wypadało by, w ślad za czyszczeniem, przepalić kominek by sprawdzić czy wszystko gra jak trzeba.