Izolacja czy akumulacja, czyli obudowa kominka z innej strony

Jedna sprawa to estetyka, i nie ma co do tego wątpliwości, że nasz kominek może być inny niż wszystkie. Druga sprawa to pragmatyka kominkowa, czyli użyteczność grzewcza przez duże U. W tej drugiej sprawie wiele do powiedzenia ma obudowa.

Kiedy wybrać obudowę izolującą?

Do niewielkich wnętrz wybierana jest zwykle obudowa izolująca ciepło, które nie wydostaje się na zewnątrz by mogło ogrzewać wodę lub powietrze lepiej. Wówczas izolacja znajduje się między materiałem obudowy, ścianą a wkładem kominowym.Mowa wszakże o pomieszczeniach małych.

Kiedy wybrać obudowę akumulującą?

Kiedy mowa o pomieszczeniach dużych, mowa o dodatkowym, ale stuprocentowym źródle ciepła. Tu odnajduje się wtedy obudowa akumulacyjna. Kominek z obudową akumulującą jest bez dwóch zdań bardziej ekonomiczny, ponieważ ten materiał który pochłania ciepło oddaje je wnętrzu powodując jego zmniejszoną utratę przez przewód kominowy. Mowa oczywiście o płytach akumulujących oraz kręgach szamotowych.

Pomieszczenie z kominkiem z obudową akumulującą ma zdolność do szybszego nagrzewania się i dłuższego utrzymywania ciepła, nawet ogień ustanie w palenisku. Jest też jasne, że w tym przypadku kluczowe jest usytuowanie kominka.