Wybór kominka: Wkład z płaszczem wodnym

Kominek w domu jest z pewnością atrakcją, zwłaszcza jeśli zadbamy o odpowiednie wyeksponowanie urządzenia. Tymczasem bardzo odpowiedzialna jest rola kominka w przypadku ogrzewania. Chodzi oczywiście o cały system ogrzewania, który został zaplanowany często jeszcze przed wybudowaniem domu.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?

Komorę spalania otacza zabudowa z podwójnych ścianek, między którymi znajduje się woda, która ogrzewana rozprowadza ciepło po instalacjach centralnego ogrzewania oraz ciepłej wody użytkowej.

W naprawdę współczesnych wkładach z płaszczem wodnym występują tzw. płomieniówki, które wykorzystują ciepło spalin przepływając przez nie. Instalację kominkową z płaszczem wodnym można z powodzeniem podłączyć do c.o. zasilanego gazem lub olejem. Do tego typu połączeń potrzebne jest zastosowanie specjalnych wymienników ciepła, które umożliwią pracę w układzie otwartym i zamkniętym.

Zabezpieczenia instalacji

Punktem orientacyjnym instalacji jest pompa, która tłoczy wodę. Aby zabezpieczyć nadmiar wody, służą naczynia wzbiorcze. Innym zabezpieczeniem jest wykorzystanie wężownic schładzających, czyli chłodnic, które schładzają wodę poniżej 100 st. C.