Wybieramy ekologiczne paliwo do kominka

W tradycyjnym kominku zazwyczaj palimy drewnem. Jednak do naszego wyboru są jeszcze dwie inne alternatywy, czyli brykiet drzewny oraz pellet. Łączy je jedna nadrzędna cecha: stanowią paliwo sprzyjające środowisku naturalnemu. Jakie jeszcze zalety posiadają poszczególne materiały? Oto krótka podpowiedź.

Jeśli drewno, to jakie?
Materiałem łatwopalnym i niezbyt drogim jest drewno. Poza tym z zaopatrzeniem na ogół nie ma problemu. Wszystko w tej kwestii rozbija się o gatunek drewna, jego kaloryczność oraz wilgotność. Priorytetem jest tu drewno liściaste. Warto zaznaczyć, iż drewnem z najdłuższym czasookresem spalania jest jabłoń, jesion i grab, a jednocześnie z najmniejszym wskaźnikiem generowania sadzy.
„Drewniana” alternatywa
W zastępstwie drewna oczywiście dobrze odnajdzie się stary i niezawodny brykietPosiadając duża gęstość – co ma wpływ na efektywność, jest całkowicie bezpieczny dla zdrowia, jak i środowiska – w trakcie spalania nie wytrącają się z niego żadne szkodliwe substancje (podobnie, jak w przypadku drewna). Pozostawia stosunkowo niewiele popiołu, łatwo się rozpala, równomiernie się żarzy i spala. Dodatkową jego zaletą jest fakt, że nie musimy martwić się o wilgotność. Surowiec jest odpowiednio przesuszony i gotowy do natychmiastowego wykorzystania.