Zrób zapasy drewna wcześniej

Zróbmy zapasy przed sezonem – powiadają – bo później będzie za drogo. I maja rację, bo faktycznie tuż przed samym sezonem grzewczym lub w jego trakcie ceny lubią poszybować. Powinniśmy się zatem przygotować na sezon wcześniej. Dobrym pomysłem jest na przykład zakup drewna na zimowy opał latem.

Po pierwsze, drewno

Jeśli wybierać to dąb i buk, bo drewno to osiąga wysokie wartości energetyczne. Mogą być też rzecz jasna drewna drzew owocowych. Unikajmy jednak przy tym drewna iglastego z tego prostego powodu, że poza tym, iż jest ono bardzo smoliste i źle wpływa na instalacje, to pali się zbyt szybko by efekt mógł coś wynagrodzić.

Nie wolno nam też zapomnieć, że drzewo powinno swoje odleżeć w dobrym miejscu, aby utraciło wilgoć i było przygotowane do palenia.

Po drugie, brykiet

Brak drewna może nam wynagrodzić brykiet, natomiast trzeba podkreślić, że powinien być to brykiet znowu drzew liściastych.

Po trzecie, węgiel

Dobrym pomysłem jest palenie węglem drzewnym, ponieważ wolno uwalnia ciepło, to po pierwsze, a po drugie wytwarza mniej dymu. Oczywiście jest tu także mowa o wytwarzaniu dwutlenku węgla, na co trzeba zwrócić baczniejszą uwagę. Ważna jest cena, jak wszystkiego, ale w tym przypadku można zaoszczędzić.