Dwa w jednym, czyli kominek + c.w.u.

Kominek z płaszczem wodnym może zapewniać ciepłą wodę użytkową. To spore oszczędności w dłuższym wymiarze czasowym. Płaszcz wodny ponadto magazynuje i utrzymuje ciepłą wodę użytkową. Rozwiązanie jest banalnie proste i przyjrzymy mu się poniżej, uwzględniając minimum wyobraźni potrzebnej do tak zwanego „ogarnięcia” tematu c.w.u.

Zasobnik

Zasobnik jest zbiornikiem, w którym magazynowana jest i podgrzewana ciepła woda użytkowa. Istnieje w tym przypadku również przepływowy rodzaj podgrzewania wody. Zasobnik najczęściej jest zrobiony ze stali lub tworzywa. Jest do tego specjalnie zaizolowany przed stratami ciepła. Trzeba podkreślić, że dobry zasobnik posiada przynajmniej dwie warstwy ceramicznej emalii, zarówno na zewnątrz, jak i wewnątrz zbiornika.

Jak działa zasobnik?

Praca zasobnik polega na ogrzewaniu wody wodą, bowiem w zasobniku znajduje się wężownica z płynącą gorącą wodą z płaszcza, ogrzewając wodę w zasobniku. To bardzo proste urządzenie jest obecnie niezwykle popularne.

Gdzie postawić zasobnik?

Umiejscowienie zbiornika to kwestia projektu. Na ogół zasobnik stoi najbliżej kotła. Często zasobnik stoi obok kotła gazowego gdzieś w przewidzianej dla niego kotłowni.