Kilka słów o kominku wodnym

Kominek wodny to wspaniała alternatywa dla właścicieli domów bez dostępu do sieci gazowej. Nie może on jednak być jedynym źródłem ogrzewania naszego domu, co należy wyraźnie podkreślić, więc należy się również ukłon na przykład ogrzewaniu węglowemu. Kominek wodny powinien stanowić element systemu grzewczego, a nie jego bazę, o czym wypowiada się też prawo. Jeśli jednak ciąć koszty, to należało by wpierw pomyśleć o kominku wodnym.

Jak działa kominek z płaszczem wodnym?
Piec z płaszczem wodnym zawiera wkład zbudowany z podwójnych ścianek. Pomiędzy ściankami przepływa woda, która zostaje w ten sposób ogrzana, przekazując ją do instalacji grzewczej. Elementem kominka, o którym należy tu wspomnieć, to sterownik. Dostosowuje on ilość powietrza do rozpalonego drewna. Ponadto sterownik wspiera współpracę kominka z innymi urządzeniami, takimi jak na przykład kocioł, kolektor słoneczny czy też pompa ciepła.

Kto powinien postawić na tego typu kominek?
Urządzenie to sprawdza się w miejscach pozbawionych ogrzewania gazowego. Tego typu rozwiązanie pozwala również uniknąć wydatków związanych z zakupem i montażem kotłów lub pomp ciepła. Kominek z płaszczem wodnym pozwala na sporą oszczędność jego właścicielom. Zwykło się twierdzić, że jest w stanie dać oszczędność rzędu 30%, a to odnośnie wydatków związanych z ogrzewaniem domu gazem.