Jak wybrać wkład kominkowy?

Kominek w domu to zarazem funkcja grzewcza i dekoracyjna. Obie określa wkład kominkowy, czyli ekologiczne źródło ciepła, zarówno pod względem spalin cieplnych jak i nakładów finansowych.

Materiał

Żeliwo? A może stali nierdzewna z szamotowymi okładzinami? Żeliwo charakteryzuje się dużą bezwładnością cieplną, co oznacza, że kominek nagrzewając się dłużej, dłużej oddaje też ciepło do otoczenia. W przeciwieństwie do nich, stalowe niemal błyskawicznie nagrzewają się, natychmiast przekazując ciepło, ale i szybko się ochładzają. Aby spowolnić ten proces, niektóre wkłady są wyposażane w okładziny szamotowe.

Sprawność i moc nominalna

Wysoka sprawność energetyczna cechuje większość wkładów kominkowych. Oznacza to, że zwykle 70 – 80 procent energii pozyskanej podczas spalania drewna jest przerabiana na ciepło.

Moc nominalna to wydajność wkładu kominkowego. Przyjmuje się, że na przykład 25 metrów sześciennych pomieszczenia może ogrzać 1kW mocy nominalnej wkładu kominkowego.

Inne wartości

Przyjmuje się też, że istnieje prosta proporcja szacująca odpowiedź na pytanie jakie jest średnie zużycie drewna podczas palenia, a musi wynosić 2,5 kg na godzinę przy standardowej mocy nominalnej wkładu 7kW .