Jakie podłoże pod kominki?

Niezależnie od rodzaju kominka, przed jego instalacją należy spełnić wszelkie warunki techniczne, które często ograniczają zarówno usytuowanie kominków, jak też ich rodzaj. I mówimy nie tylko o dostępie do przewodów kominowych, ale przede wszystkim o podłożu, na jakim kominek stanie. Rzecz oczywiście dotyczy kominków tradycyjnych, jak też wolnostojących, choć wymogi co do nich mogą się znacznie różnić.

Podłoże pod kominki tradycyjne

Liczy się przede wszystkim wytrzymałość podłoża.Często kominek to przeszło pół tony, taką też wartość powinien umieć nieść strop lub fundament. Oczywiście chodzi o nośność, wyliczaną przez specjalistów – lecz można powiedzieć, że strop powinien unieść najmniej półtorej tony.

Co robić, gdy strop jest zbyt słaby?

W przypadku gdy strop jest zbyt słaby, wykonywana jest zbrojona płyta betonowa, w miejscu postawienia kominka. Przepis mówi o grubości co najmniej 8 cm. Bywa, że część obciążenia montowana jest na ścianę nośną za kominkiem. Niestety bywa też, że strop należy wykonać od nowa.

Strop już mamy, ale co z podłogą?

Pierwszą rzeczą którą należy spełnić, to wykonać podłogę z materiałów niepalnych. Przepisy prawa odnośnie budowy paleniska mówią o podłożu o grubości do najmniej 15 cm, a w przypadku metalowych pieców bez nóżek na podłożu o grubości 30 cm.