Kominek powietrzny – obieg wymuszony czy grawitacyjny

Etap projektowania ma za zadanie przyjąć pewne rozwiązania technologiczne. Na tym etapie również rozwiązuje się sprawy sposobów dystrybucyjnych gorącego powietrza. Wyróżnia się na przykład obieg grawitacyjny i wymuszony. Spójrzmy wpierw który i gdzie.

Grawitacja tylko na małe odległości

Kominek powietrzny z obiegiem grawitacyjnym to niezłe rozwiązanie, ale nie poradzi sobie jeśli mamy do ogrzania wiele większych miejsc. Jeśli jednak zdecydujemy się na to, trzeba nam pamiętać, że rury powinny być w praktyce aluminiowe, wykazywać elastyczność i mieć niskie opory przepływu. Maksymalna temperatura pracy rur nie powinna przekraczać 250 stopni C. W związku z naszą wiedzą, którą powinniśmy już mieć, rozwiązanie jak wiadomo będzie wymagać także zastosowania kratek lub anemostatów.

Wymuszony obieg powietrza z większą efektywnością

Zdecydowanie rozwiązanie lepsze to system wymuszony w kominku powietrznym. Zwłaszcza w sytuacjach, gdy mamy na celu ogrzać więcej powierzchni, również znajdujących się na różnych kondygnacjach.Sprawa może jednak rozbijać się o koszty, wyższe, bowiem potrzeba wówczas pracy aparatu nawiewnego, który ma zdolność tłoczenia powietrza do wszystkich przewidzianych miejsc.