Automatyka w sterowaniu pracą kominka

Nowoczesna automatyka, a jakże. Jest ona obecna również w sterowaniu procesem spalania drewna. Jest to aspekt o tyle istotny, że pozwala na oszczędności, zarazem na ekologię. Zatem ważne jest, by zadbać o tą odsłonę spraw kominkowych jeszcze na etapie projektu.

Jakie sterowniki do instalacji kominkowej?

Tajemnica kryje się w słowie „mikroprocesor”, który współpracuje  z systemem grzewczym czyniąc kompatybilnymi na przykład dwa systemy ogrzewania – kominkowy i choćby gazowy lub węglowy. Ów mikroprocesor oznacza tu specjalne sterowniki, które zawiadują na poziomie elektronicznym procesami spalania paliw.

Czym sterują sterowniki?

Sterownik potrafi zawiadywać pompami ogrzewania centralnego, przepustnicami, turbinami, wentylatorem i elektrozaworami. Na przykład pojedynczy sterownik potrafi dozować powietrze w odpowiedniej ilości oraz kontrolować oddawanie spalin. Jeśli ustawiona na pewnym poziomie temperatura wnętrz wzrasta dzięki opalaniu kominkiem, sterownik potrafi zmniejszyć emisję ciepła z równoległego źródła.

Nowoczesne sterowniki

Obecność sterowników w naszym systemie grzewczym oznacza też obecność specjalnego panelu sterowania, na którym ustawia się pożądaną temperaturę.