Produkcja wkładów żeliwnych

Żeliwny wkład kominkowy to głównie trwałość, a także pewna tradycja owej trwałości. Grunt tkwi tu w formie odlewniczej. Forma wpierw określana w programach projektowych komputerów, by mogła w ślad za tym trafić do wytwórni.

Zanim powstanie wkład

Odlewane są z żeliwa konkretne elementy, które następnie składa się w całość. W ten sposób powstają różne modele wkładów, o rozmaitych kształtach i parametrach. Wkład składa się z ścian bocznych, paleniska oraz czopucha, fasady i ściany tylnej. W ten sposób powstają różne serie wkładów, kształty i rozmiary.

Od projektu do efektu

Cały projekt wkładu to według różnych szacunków nie mniej niż miesiąc tworzenia dokumentacji technicznej dzięki pracy projektantów. Oczywiście, jak w przypadku wszystkich produktów, wpierw powstaje prototyp. Nowoczesne technologie to nowe możliwości, więc obecnie osiągana jest niezwykła precyzja przy dość krótkim czasookresie prac.  Pracę wykonują dziś najczęściej maszyny CNC. Następnie etapem jest frezowanie, po którym ma miejsce składanie urządzenia.

Niebywała trwałość jest cechą żeliwa. Sama produkcja natomiast oznaczona jest dużym zespołem osób zaangażowanych w proces wytwórczy.