Wybieramy najlepsze miejsce dla kominka

Decyzja zapadła – kominek będzie w samym środku domostwa. Czy to jedne jedyne miejsce jest aby na pewno najwłaściwsze?

W centrum uwagi

Kominek lubi być w centrum, tak to jest i już, że chcemy mieć miejsce budzące rozkoszny klimat domowego ciepła. Najlepiej w salonie. Warto jest jednak kilka razy przemyśleć lokalizację, czy to pod kątem ergonomii, czy też na przykład małych dzieci w domu, które mogą być narażone na poparzenia.

Trzy kroki do bezpiecznego kominka

Salon na dole budynku, zwłaszcza jeśli gwarantuje prostą rurę dymową, czyli sytuację kominka jak najbardziej na środku, jest zalecany chociażby przez największy udźwig, gwarantujący nawet kilka ton. Trzeba tez brać pod uwagę instalację elektryczną i grzewczą, które nie mogą przebiegać w okolicy kominka.

Miejsce idealne

Eksperci doradzają jedną zasadniczą wytyczną lokującą miejsce kominkowe, mianowicie naprzeciw okna lub drzwi, przy zachowaniu od nich odpowiedniej odległości, najlepiej jak najdalej. Może to być róg pokoju, a także miejsce łączenia różnych stref, wówczas kominek znakomicie może łączyć partie mieszkalne. Warto tym nie mniej, poczytać choćby prasę fachową w tym zakresie lub posłużyć się fachowym doradztwem.