Gdzie ustawić kominek we wnętrzu?

Gdzie ustawić kominek? To bardzo dobre pytanie. Z tym pytaniem potrzeba zwrócić się do architekta jeszcze zanim stanie dom lub domek, pod warunkiem, że plan budowy nie uwzględnia żadnego rozwiązania.

Kominek w salonie

Praktyka „kominkowa” wielu z nas pokazuje, że kominek oznacza zwykle salon.To tam koncentruje się życie towarzyskie i tam spędzamy najwięcej czasu. Poza tym salon jest miejscem zwykle największym, a to przecież kubatura miejsc jest sprawą pierwszorzędną.

Sprawy techniczne

Sprawy techniczne dotyczące kominka to głównie zdolności do jego montażu oznaczane bliskością komina i innymi możliwościami montażowymi, łącznie z dopływem powietrza. Wreszcie chodzi też o wytrzymałość miejsca pod kominek, które musi unieść pół tony, a niekiedy tonę.

Na ścianie czy obok

Ciekawostką bywają ciągle kominki narożne, których ogień można oglądać z wszystkich trzech stron. Wspaniałe wyeksponowanie paleniska dostarcza nie lada frajdy, oraz łączy powierzchnie na przykład kuchni salonu i przedpokoju. Warto pamiętać też o tym, że kominek nie może być jedynym źródłem ogrzewania, więc trzeba brać pod uwagę by posiadał na przykład płaszcz wodny jako element współpracujący z centralnym ogrzewaniem.