Top 5 błędów podczas montażu kominka

Z łatwością można poprowadzić ranking odnośnie usterek kominka, które należą do rzeczy banalnych, aczkolwiek dość groźnych, bo najczęściej powodują rozczarowanie.

Miejsce 5: brak kratek na obudowie

Faktycznie można zapomnieć o kratkach wentylacyjnych, czego dowodzi praktyka. Jest to wada, która powoduje, że cyrkulacja przebiega wadliwie, na przykład ciepłe powietrze gromadzi się pod sufitem.

Miejsce 4: niedoprowadzenie powietrza z zewnątrz

Tak, to też możliwe, a nawet może być częste. Brak tlenu z zewnątrz budynku wpływa na jakość palenia, oczywiście w negatywnym sensie.

Miejsce 3: brak odpowiedniej izolacji cieplnej

Pewne elementy kominka powinny być od środka docieplone specjalnym rodzajem wełny mineralnej. W przeciwnym wypadku może dojść do sytuacji, w której obudowa kominka przegrzewa się, a na jej powierzchni zaczynają wystepować pęknięcia.

Miejsce 2: brak zabezpieczenia miejsca przed kominkiem

Palimy w kominku, otwieramy drzwiczki dokładamy drewno. Niekiedy iskrzy i ogień pada na pas podłogi tuż przed drzwiczkami kominka. Zatem powinien być to pas podłogi specjalnie zabezpieczony, na przykład specjalnymi żaroodpornymi płytkami, w przeciwnym razie istnieje ryzyko zajęcia się podłogi.

Miejsce 1: złe umiejscowienie kominka

Tak, to się zdarza. Wiedza o tym właściciele niektórych domów, że po krótkim zasie najgorsze może się okazać, czyli fakt, iż kominek stanął nie tam gdzie być powinien.