Szyba kominkowa – wszystko co warto o niej wiedzieć

Reprezentacyjną funkcje w kominku pełni jego szyba, czyli element, który najszybciej ulega zabrudzeniu, więc poświęćmy mu odrobinę uwagi.

Jak spowolnić brudzenie się szyb kominkowych?

Szybę kominkową zabrudza najczęściej i najbardziej nieodpowiednie drewno, mianowicie to z drzew iglastych, które najbardziej dymi przy spalaniu, ale i spala się najszybciej. Na dodatek szybę zabrudza często wilgoć zawarta w drewnie, więc jeśli palimy na przykład drewnem wilgotnym sosnowym, to efekt negatywny mamy zagwarantowany już po kilku sesjach palenia. Oczywiście w tym miejscu dochodzi też kwestia regulowania szybra, która wpływa na wymienioną jakość, jak również jakość samego wkładu kominkowego, który niekiedy nie jest dostosowany na przykład do intensywności palenia.

Jak skutecznie pozbyć się zabrudzeń z szyby?
Całkiem prosty jest sposób konserwowania oczyszczaniem szyby kominkowej. Ważne, by wymienić w tym miejscu aspekt mocowania szyby i całych drzwiczek, bowiem jeśli możemy ściągnąć drzwiczki bez problemu i myć szybę w poziomie, to jesteśmy w domu. Zatem przy zakupie wkładu, zwróćmy uwagę czy taka możliwość istnieje, bo jeśli nie, to mycie szyby może okazać się dość fatygujące.