Pora pomyśleć o ogrzewaniu!

Tradycyjne ogrzewanie domu kominkiem jest pierwotnie najłatwiejsze i tanie. Kwestią zasadniczą jest budżet, jaki więc powinien on być?

Sprawy techniczne

Wiadomo nie od wczoraj, że powietrze do kominka doprowadzane jest z zewnątrz specjalnym przewodem. Na ten temat wypowiadają się zgodnie fachowcy i teoria gazet branżowych, że średnica owego przewodu nie powinna być mniejsza niż 160 mm, być jednocześnie wyposażony w przepustnicę, która służy do zamykania wlotu powietrza, gdy kominek nie działa, chroniąc mieszkanie przed utratą ciepła. Z kolei, wymiary przewodu dymowego zależą od wielkości paleniska. Układ odprowadzania dymu ma przy tym wykazywać podciśnienie wielkości 10-12 Pa.

Kominek DGP czy z płaszczem wodnym?

Laik wie, że kominek ogrzewa pomieszczenie, w którym się znajduje. Gdy jednak chcemy aby ogrzewał cały dom, musimy podłączyć kominek do całego systemu ogrzewania. W tym zakresie są dwa rozwiązania: system Dystrybucji Gorącego Powietrza to pierwsze, drugie to kominek z płaszczem wodnym, przy czym kominek z płaszczem wodnym może być też jedynym źródłem ciepła w domu. Wszystko zależy od posiadanego kapitału, czyli możliwości inwestycyjnych w system.