Ogrzewanie domu kominkiem: pytania i odpowiedzi

Kominek to nie tylko fajna ozdoba. Przede wszystkim ma on pełnić funkcje grzewcze. Zastanówmy się jak to z kominkiem jest..

Czy ciepłem kominka można ogrzać dom?

Przede wszystkim potrzebujemy Systemu Dystrybucji Gorącego Powietrza (w skrócie: DGP). System wykonany jest ze specjalnych przewodów kończonych kratką lub anemostatem. Paląc w kominku wkład nagrzewa się oddając ciepło do wspomnianych instalacji, które rozprowadzają powietrze po miejscach, do których został doprowadzony.

Czy kominek może być jedynym źródłem ciepła w domu?

Instalacja kominka niestety nie może być jedynym systemem grzewczym, o czym jasno wyrażają się przepisy. Natomiast sam kominek bywa rozwiązaniem bardzo dobrym w okresach przesileń  – wiosennego i jesiennego.

Który kominek pasuje do mojego domu?

Obecność systemu DGP oznacza, że korzystamy z pieca powietrznego. Niejednokrotnie w domach o powierzchni do 120 m. kw. sprawdza się idealnie, ponieważ zamontowane jest jeszcze centralne ogrzewanie gazowe. Jednak może to być kominek z płaszczem wodnym, który jeszcze lepiej ogrzewa, bo na bazie centralnego ogrzewania.

Koszty ogrzewania kominkiem

Tak naprawdę trudno podliczyć dokładnie koszty ogrzewania kominkiem. Ale spróbujmy, bowiem wystarczy wiedzieć ile wydajemy rocznie na drzewo do kominka, o ile w ogóle wydajemy. Granice tego szacunku są za pewne płynne, bo różnie to w końcu bywa. Na pewno drewno nie jest tak tanie jak kiedyś.