Nasady kominowe: do czego służą i gdzie montować

Nasada kominowa montowana bywa na kominie. Ma za zadanie ochronę komina przed zakłóceniami ciągu. Montaż urządzenia jest obowiązkowy w strefach, gdzie występują duże wiatry.

Nasada kominowa ma w założeniu korygować pewne wady dotyczące projektowania lub montowania komina.Nasada zalecana jest wszędzie tam, gdzie wieje i wiatr może powodować zawirowania ciągu zmieniające jego kierunek, na przykład zamiast na zewnątrz – do wewnątrz.

Do czego służą

Nasada kominowa służy ochronie komina przed wodą opadową, która wnika do środka. Funkcja druga i ważniejsza to wspieranie ciągu tak, aby występował na właściwym poziomie oraz zapobieganie ciągom wstecznym.

Gdzie montować, a gdzie nie

Urzędowo kraj został podzielony na strefy według siły wiatrów. W ten sposób I strefa to obszar niemal całego kraju z wyłączeniem pasu geograficznego w południowej i południowo – wschodniej Polsce oraz północno – zachodniej. Tam też konieczny jest montaż nasad kominowych.

Natomiast nie montuje się nasad w pewnych wypadkach. Nasady kominowe nie są wcale konieczne, gdy problemu z ciągiem nie lub gdy do odpływu spalin służy wentylator. Podobnie gdy przykładowy obiekt opalany jest na przykład eko groszkiem, a to ponieważ opalanie węglem niszczy nasady.