Jak oszczędzać na ogrzewaniu?

Domowy budżet poddany zostaje szczególnej próbie w zimie. Jakkolwiek dotyczy to grudnia, czyli świąt i zabawy sylwestrowej, to jednak również innych miesięcy oznaczonych piętnem rachunków za ogrzewanie. Da się to jednak poddać kontroli bez zbędnych wyrzeczeń.

 

Po pierwsze: dobra izolacja

Podstawa to dobra izolacja, czyli szczelne drzwi i okna. Jeśli mieszkamy w domu z kominkiem, dodajemy tam opału, w bloku natomiast podkręcamy kaloryfery. Obie metody są dobre pod warunkiem, że framugi i ramy drzwi i okien uszczelnimy na przykład silikonem, nie dając szans stratom ciepła.

Po drugie: dostosowanie temperatury

Wspaniałym dobrodziejstwem są termostaty regulujące automatycznie temperaturę w dzień, w nocy, a także w wymiarze tygodniowym – zależnie od dnia.

Po trzecie: każde pomieszczenie jest inne

Wiadomo, że inne są potrzeby grzewcze pomieszczeń takich jak sypialnia lub salon, a inne na przykład piwnicy czy klatki schodowej. Gospodarowanie ciepłem powinno uwzględniać nasze potrzeby, więc dobrze jest ogrzewać jedne miejsca kosztem innych, mając na uwadze bilans energetyczny i przy tym możliwości do tego, takie jak regulowane grzejniki.