Jak efektywnie palić w kominku?

Jak efektywne palić w kominku? Oto jest pytanie, na które spróbujmy sobie teraz odpowiedzieć.

Po pierwsze: suche drewno

Drewno powinno być suche – jego absolutnie maksymalna wilgotność powinna wynosić 20 procent. Kluczem jest więc odpowiednie sezonowanie. Należy pamiętać, że zimą, aby podczas spalania drewna nie dymiło, między wniesieniem opału do ciepłego pomieszczenia, a włożeniem go do kominka, musi upłynąć 12 godzin.

Liściaste, nie iglaste

Polecane jest natomiast drewno z drzew liściastych, takie jak buk, brzoza, dąb, wiąz, jarząb, grab, topola, a nawet niektóre drzewa owocowe, natomiast odradza się drzewa iglaste, które dymiąc ponad miarę mogą zbytnio zatykać przewody.

Odpowiednie ułożenie

Należy ułożyć odpowiednio drewno, ale jeśli mamy specjalną rozpałkę, wówczas sprawa jest niemal załatwiona, ponieważ rozpałkę wystarczy podłożyć pod wiór, na wiór z kolei coraz większe kawałki drewna, aż po te największe. Nie będzie to problemem natomiast, jeśli na domiar dobrych wiór użyjemy na przykład wytłaczanek po jajkach, które dobrze zajmują się i dłużej niż papier palą. Jest to rozwiązanie być może amatorskie, bo fachowcy potrafią użyć też palnika i benzyny.