Jak dbać o kominek?

Zgodnie z zaleceniami, czyszczenie kominka powinno mieć miejsce kilka razy do roku, najlepiej cztery, jednak bywa że wystarczy raz lub dwa, ponieważ zdarza się, że kominek jest po prostu używany rzadko. W przeciwnym wypadku zalecenia mają sens i cztery razy to w sam raz.

Zagrożenie pożarem

Wszystko zależy od tego jak palimy i czym. Jeśli opalamy drewnem z drzew iglastych a dodatkowo jeszcze takim, które zawiera wilgoć, można myśleć spokojnie o wspomnianych czterech zabiegach czyszczących. Znane są przypadki, gdy już po kilku opalaniach takim drewnem szyba kominka zaszła sadzą do tego stopnia, że nie było widać płomienia, a z łączeń instalacji powietrznej wydostawał się dym, ponieważ komin stracił swoją drożność.

Jak dbać o kominek?

Mimo wszystko, raz w tygodniu wypada odbyć zabiegi higieniczno – sanitarne, proste, takie jak czyszczenie wkładu i szyby kominka, oraz sprawdzić szczelność. Oczywiście zaleca się palenie drewnem drzew liściastych lub owocowych po to, by uniknąć osadzania się na ścianach instalacji łatwopalnej sadzy.

Przegląd kominiarski

Przegląd kominiarski jest jak najbardziej na miejscu. Przewód kominowy zostaje wówczas sprawdzony. Naprawdę warto.