Co zrobić z popiołem z kominka?

Zanim wyrzucimy popiół pomyślmy, może się okazać, że nasz ogródek jest z nim jak najbardziej kompatybilny, bowiem popiół z kominka zawiera bogactwo substancji chemicznych wspaniałych do wzrostu roślin, a wśród nich potas, fosfor, sód, magnez oraz wapń. Popiół wykorzystywali w ten sposób już starożytni, odnotowując konkretne efekty takich zabiegów. Swój renesans natomiast popiół przeżył w średniowieczu.

Czy to dobry pomysł?

Współcześnie udowodniono, że popiół spalonych roślin to bogactwo składników mineralnych, sprawdzające się świetnie w formie nawozu. Chodzi też o poprawę odczynu gleby, bowiem popiół czyni odczyn na bardziej zasadowy.

Jak używać popiołu?

W rogu nie jednej działki jest kompostownik. Zaleca się, aby tam sypać popiół, który wzbogaci nawóz. Można oczywiście sypać popiół bezpośrednio pod rośliny.

 

Jakie rośliny nawozić popiołem z kominka?

Warzywa, m.in. pomidory i ogórki, cebula, truskawki, jak i owoce, wszystkie te rośliny dobrze przyjmują popiół. Wyjątkiem są borówki, są to rośliny lepiej tolerujące odczyn kwasowy. To jednak wyjątek, który potwierdza regułę. Sypmy więc popiół śmiało, ciesząc się z czynienia rzeczy pożytecznej pod każdym względem.