Budowa kominka: od czego zacząć

Decyzja o budowie kominka powinna się pojawić już na etapie projektowania domu. Co należy uwzględnić, na jaką moc kominka się zdecydować i który model sprzętu wybrać? Nie każdy to wie, dlatego podpowiadamy.

Krok 1: planowanie miejsca

Na ogół miejscem lokowania kominka jest salon. Oczywiście to nie żaden przypadek, bowiem kominek w stereotypowym znaczeniu ma być tam gdzie koncentruje się życie towarzyskie domowników i ich gości.

Krok 2: instalacja kominowa

Potrzeba nam kanału dymowego, odprowadzającego spaliny – o tym wie chyba każdy, więc to też winien uwzględniać plan budowy. Są poza tym jeszcze takie kwestie jak odpowiednia proporcja między paleniskiem, komorą dymową i otworem do napełniania pieca.

Krok 3: wybór systemu

Istnieje możliwość dwóch rozwiązań, i w obu chodzi o efekt grzewczy. Na przykład pierwsze rozwiązanie to ogrzewanie domu kominkiem poprzez kanały powietrzne, ale można również czynić to kominkiem z płaszczem wodnym, który ogrzewa poprzez wodę, którą instalacja rozprowadza po domu.

Krok 4: wybór mocy kominka

Dowolny punkt obsługi klienta, lub branżowa prasa, również internet – to źródła dla zainteresowanych wyborem mocy kominka, a jest to sprawa pierwszorzędna, by kominek grzał na skalę przewidzianą dla naszej szerokości geograficznej.