Biopaliwo do kominka

Bez dymu, bez zapachu, bez konieczności budowania komina. Nadający się zarówno do domów jednorodzinnych, mieszkań, jak i pomieszczeń biurowych. Ekologiczny, bo zamiast tradycyjnego opału wykorzystuje biopaliwo. Poznaj biokominek.

Chęć życia w zgodzie z naturą i rosnąca świadomość na temat ekologii sprawiają, że coraz więcej osób stara się dbać o środowisko, a przynajmniej nie przyczyniać się do jego degradacji. Buduje się więc domy w technologii i z materiałów ekologicznych, a wyposażenie wybiera się takie, które będzie przyjazne dla środowiska. Jednym z takich wynalazków współczesności są biokominki.

Biokominek – jak to działa?

Dym, popiół i zanieczyszczenia wytwarzane podczas spalania tradycyjnego opału w wypadku ekologicznych kominków nie mają miejsca. Bo biokominek wykorzystuje paliwo ekologiczne. Najbardziej znanym i rozpowszechnionym jest bioetanol. Płyn niemający zapachu i wydzielający podczas spalania znikomą ilość zanieczyszczeń. Jedyne, co się wytwarza podczas spalania biopaliwa to para wodna i dwutlenek węgla – w objętościach podobnych do produkowanych przez układ oddechowy dorosłego człowieka.

Bioetanol w postaci płynnej lub żelowej aplikuje się do zbiornika biokominka i podpala zapalarką. Czas spalania paliwa jest zależny od rodzaju palnika i od stopnia otwarcia dopływu paliwa do paleniska. Z reguły litr wystarcza na 2-8 godzin palenia. Co ciekawe, bioetanol spala się całkowicie. Dlatego po jego użyciu zbiornik pozostaje czysty, a palenisko jest wolne od popiołu i sadzy.

Do każdego wnętrza

Przepisy budowlane nie pozwalają na montowanie tradycyjnego kominka w mieszkaniach zlokalizowanych w blokach wielorodzinnych. A i w domach jednorodzinnych nie zawsze jest możliwość zbudowania przewodu kominowego, zwłaszcza jeśli pierwotny projekt tego nie zakładał. W obydwu tych wypadkach jedyną możliwością posiadania przytulnego ogniska jest zamontowanie biokominka.

Kominek ekologiczny charakteryzuje się ciekawym designem i nietuzinkowym wzornictwem. Różnorodność dostępnych na rynku ofert biokominków pozwoli dopasować gadżet do każdego wnętrza. Stanie się jego ozdobą dzięki doborowi materiałów, z których została zrobiona obudowa, jej stylowi i jakości wykonania.

Biokominek może być nie tylko ozdobą. Świetnie sprawdzi się również jako dodatkowe źródło ogrzewania. Do niewielkiej przestrzeni do 30 m.kw. wystarczy mały kominek, o mocy 2,5-3 kW.